הרפואה הסינית

הרפואה הסינית כוללת תחומי טיפול שונים שהעיקריים שבהם הם דיקור, תזונה, צמחי-מרפא, טווינה, כוסות רוח ואורח חיים. מתוך תחומים אלה אימצתי לי את הכלים הטיפוליים שאהבתי במיוחד:
 

דיקור

הכלי העיקרי בו אני משתמשת הן המחטים. אלו מחטים דקיקות, חד-פעמיות שעשויות מסגסוגת של מתכות.
לאחר האבחון הן מוחדרות אל הגוף בנקודות מדויקות.
יש 365 נקודות דיקור עיקריות ועוד אינספור נקודות משניות שהתווספו במשך השנים. הנקודות הללו מפוזרות בכל הגוף כאשר לכל נקודה יש תפקוד משלה.
בחירת נקודות הדיקור נעשית לאחר האבחון, בדרך כלל אבחר 1-3 נקודות, באופן בו יהיה להן גם אפקט משולב, סינרגטי, ולא רק אפקט ייחודי.
החדרת המחט אינה כואבת. אחרי ההחדרה יופיעו תחושות שונות כגון זרם, כובד, נמלול וכדומה, תחושות שיתעממו ויעלמו לאחר כחצי דקה עד דקה.
המטופל ימשיך לשכב עם המחטים במשך 20 דקות, בשקט ובנועם.
פגישות כאלו יתקיימו בתדירות שנעה בין אחת לשבוע במקרים אקוטיים, לבין אחת לשלושה-ארבעה שבועות במקרים כרוניים.
אחרי כששה עד עשרה טיפולים תהיה הטבה משמעותית בקשיים איתם הגיע המטופל. אז אפשר יהיה לבדוק שוב את התדירות הנכונה לטיפולים. במקרים מסוימים יהיה זה סוף הטיפול, במקרים אחרים נדלל את תדירות המפגשים ואולי אף נחליט על "טיפולי תחזוקה" בתדירות של אחת לחודש או חודשיים. כל מקרה לגופו.

תזונה

האוכל והשתייה אותם אנו מכניסים אל גופנו משמשים למעשה כ"דלק" של הגוף. ככל שהמזון שנאכל יהיה יותר נכון עבורנו, כך יתפקד הגוף שלנו טוב יותר בכל הרבדים.
לכל מטופל אני מתאימה את התזונה הנכונה בעבורו, הלוקחת בחשבון את אורח חייו, את מצב בריאותו ואת העדפותיו הקולינריות...
במשך הזמן עוברת התזונה שינויים בהתאם להתקדמות ולשינויים החלים אצל המטופל.
המזון, בשונה מהדיקור, עובד על הגוף מבפנים. הוא מגיע אל מערכת העיכול, שם הוא מתפרק וחודר אל הדם. הדם מביא עמו את האנרגיה של המזון אל כל חלקי הגוף ובכך משפיע עליהם, מאזן אותם, מזין אותם ותורם את חלקו לריפוי ולשינוי.


כלים נוספים

במשך השנים הוספתי עוד כלי עבודה אל ארגז הכלים המקצועי שלי, כמו למשל דמיון מודרך ו-NLP, כלים מתוך הפילוסופיה הבודהיסטית והטיבטית ועוד. אך הכלי החשוב מכולם הוא אהבתי לאדם, לטיפול ולאורח המחשבה הטאואיסטי-סיני, ואמונתי השלמה שכל אדם הוא עולם בזעיר אנפין (כדבריו של דמוקריטוס שאמנם לא היה סיני, אבל בכל זאת כבודו במקומו מונח...).


בריאות האדם והרפואה הסינית

לפי הפילוסופיה הסינית, אדם בריא הוא אדם שמביא לידי ביטוי את מלוא הפוטנציאל הטמון בו, לשם כך עליו לתפקד היטב גופנית, מנטלית ורגשית.
תפקידי, כמרפאה סינית, הוא להכיר לעומק את כל מטופל ומטופל שלי, להבין את המורכבות המסוימת שלו ולהאיר את דרכו חזרה לבריאות ולמימוש עצמי מלא בכל הרבדים.

האבחון נעשה בהתבוננות, בהקשבה לסיפור, לקול ולניגון המסוים של כל אדם, בהקשבה עמוקה לאיכות הדופק שלו וכן בהבנה של המבנה האנרגטי הייחודי לאותו אדם.

מה קורה במפגשים איתי?

בכל מפגש נערכת שיחה שלאחריה אני בודקת את הדופק של המטופל המגלה לי עולם ומלואו על המתרחש בתוך גופו. לפי הדופק אני בוחרת את הנקודות אותן אדקור, בדרך כלל 1-3 נקודות דיקור.
לאחר החדרת המחטים, שוכב המטופל במשך 20 דקות. בזמן הזה הוא נמצא בנינוחות ובדרך כלל ירגיש רגיעה עמוקה ושקט נפשי.

במפגשים הראשונים אני מתאימה לכל מטופל את התזונה הנכונה עבורו, אשר לוקחת בחשבון את אורח חייו, את מצב בריאותו ואת העדפותיו הקולינריות...
במשך הזמן עוברת התזונה שינויים בהתאם להתקדמות ולשינויים החלים אצל המטופל.

ביום-יומיים שלאחר הדיקור עשוי המטופל לחוש בשינויים שונים, החל ברמה הפיזית, דרך הרובד המנטלי ועד לרמה הרגשית.
לאחר מכן תחול הטבה במצבו של המטופל, איש איש והקצב האישי שלו.

לאחר כששה עד עשרה מפגשים תחול הטבה משמעותית במצבו של המטופל, אז נשב ביחד ונחליט על ההמשך – לעיתים נחליט על סיום הטיפול ולעיתים על המשכו.
אלו שימשיכו, סביר להניח שנחליט לדלל את תדירות המפגשים איתם או שנמשיך רק ב"טיפול תחזוקתי" של אחת לחודש או חודשיים ואף בתדירות נמוכה יותר, על פי הצורך.


במה מטפלת הרפואה הסינית?

למעשה הרפואה הסינית היא רפואה שלמה שמטפלת באדם על כל רבדיו, לכן סביר להניח שאוכל לעזור כמעט לכל מטופל שיבחר להגיע אלי. למרות זאת הנה כמה מן התחומים העיקריים בהם אפשר לטפל:
מיגרנות וכאבי ראש, קשיים בתפקוד מיני אצל נשים וגברים, שינה, פוריות, גיל המעבר, מחזור נשי ובעיות הורמונאליות שונות, תשישות כרונית, דיכאון, התמכרויות, דלקות פרקים, יתר לחץ דם, סוכרת, בעיות אורטופדיות ועוד.


מיה גל, כרכור, 050-7312284